SPOKEN WORDS FLY AWAY, WRITTEN WORDS REMAIN. (ANONYMOUS)

AMERICAN CULTURE RUINS JAPAN CULTURE IN BUSINESS PERFECTLY

Yurtdışından ara ara görüştüğümüz Polonyalı Yahudi asıllı bir iş arkadaşım var. Karşılıklı Network'umuzu kullanıyoruz ve yer almak, iş yapmak istediğimiz sektörlerde karşılıklı yardımlaşıyoruz. Gittiğimiz, iş yaptığımız ülkelerde karşılaştığımız problemlerle alakalı birbirimizi uyarıyor, nerede nasıl hareket edilmesi gerektiği, müşteriye nasıl yaklaşılması gerektiği hakkında bilgileniyoruz.

Yine günlerden bir gün karşılıklı muhabbet içerisindeyiz ve Japonya'daki devasa firmalarla proje içerisindeyken yapmış olduğu bazı gözlemlerini aktardı. Şaşırdım ve söyledikleri hakikaten çok mantıklıydı.

Japonya, ast üst ilişkisi en üst seviyede olan, yüzyıllardır hatta binlerce yıldır halk içerisinde kademelerin hep yeralmış olduğu, İmparatorluk kültürü ile saygı ve bağlılığın bir onur meselesi sayıldığı ve japon insanının kendi canından daha önde tuttuğu bir kültüre sahip-ti.

Halen sahip. Ancak konsept biraz değiş(tiril)di. 

2. Dünya Savaşı sonrası Ekonomik olarak Amerika'nın ağına düşen Japonya, Büyük ve Ekonomide Lokomotif görevi gören dev firmalarını Amerikan kültüründen ve modelinden etkilenmekten kurtaramadı. Amerika, Japon insanının ast üst ilişkisini ve bağlılığını bildiğinden dolayı bu kültürü çok iyi dejenere ederek, çalışanlarının Firma patronlarına bir İmparator edasıyla bakmasını ve bağlılığını sunmasını, böylece hayatının çok büyük bir kısmını firmasına itaat ederek, gecesini gündüzünü katarak, hep firmasını kendi hayatından önde tutarak köleleşmesini sağladı.

Halbuki bu dev firmaların, onurlu gözüken Başkan ve Müdürleri, gece hayatlarında rezil ve özel hayatlarında iğrenclik seviyesine kadar düşebilen kişiler (Arkadaşımın anlatımıyla). Ancak bunu görmeyen ve bilmeyen çalışan ve stajerler günlük 16 saat çalışmayı kendilerine bir gurur kaynağı, üstlerine sonsuz bağlılıkla sorgulamadan sadece çalışmayı bir onur görmekteler.

Kısacası, Amerika, Japonyanın Japon İnsanının İmparatora olan saygı ve bağlılığını, çalıştığı Firmasının Müdürüne çevirmeyi başardı...


- 27.08.2018 -